Poziv Predsjednice Republike Hrvatske
Dana 27. travnja 2015. godine načelniku Općine Stubičke Toplice, gospodinu Vladimiru Bosnaru, Predsjednica Republike Hrvatske, gospođa Kolinda Grabar-Kitarović, uputila je poziv na sastanak, koji će se održati u srijedu, 6. svibnja 2015. godine.
Tema sastanka biti će status jedinica lokalne samouprave nakon donošenja Zakona o regionalnom razvoju krajem prošle godine.
Naime, 1. siječnja 2015. godine stupio je na snagu novi Zakon o regionalnom razvoju. Dok je, s jedne strane, Zakonom proklamirana autonomija jedinica lokalne samouprave, zajamčena Ustavom Republike Hrvatske, s druge strane, Zakon je poslužio kao podloga za smanjivanje izvornih prihoda općina i gradova.
Zakonom se jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave razvrstavaju prema stupnju razvijenosti, a status potpomognutog područja imaju samo one županije čija je vrijednost indeksa razvijenosti manja od 75% prosjeka Republike Hrvatske, odnosno oni gradovi i općine čija je vrijednost indeksa razvijenosti manja od 50% te od 50% do manje od 75% prosjeka Republike Hrvatske.
Donošenje Zakona o regionalnom razvoju pratila je i izmjena Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, kojim je određeno da udio općine u prihodu od poreza na dohodak iznosi 60%. Odredba temeljem koje je do sada općina, koja ima status brdsko-planinskog područja, imala pravo na 90% udjela u porezu na dohodak izbačena je iz Zakona, te sada samo jedinice lokalne samouprave koje imaju status potpomognutog područja, prema Zakonu o regionalnom razvoju imaju pravo na 88 % poreza na dohodak.
Općina Stubičke Toplice ima indeks razvijenosti 102,27% prosjeka Republike Hrvatske te je svrstana u IV. skupinu razvijenosti.
Tako, bez obzira što Općina Stubičke Toplice i dalje ima status brdsko-planinskog područja temeljem Zakona o brdsko-planinskim područjima, za koje zakonodavac kaže da je područje od interesa i pod posebnom zaštitom Republike Hrvatske radi poticanja demografske obnove, naseljavanja i stvaranja preduvjeta da se prirodni i ini gospodarski resursi što kvalitetnije koriste za razvoj, uz očuvanje biološke i krajobrazne raznolikosti te kvalitetnije i ravnomjernije rješavanje socijalnih prilika i gospodarskog rasta i razvoja svih područja Republike Hrvatske, njezin je proračun smanjen za cca 50%, čime je dovedena u pitanje realizacija predviđenih velikih projekata.
Povrh svega, navedeni zakoni doneseni su nakon što je po Zakonu o proračunu načelnik bio u obvezi dostaviti Prijedlog Proračuna Općinskom vijeću, odnosno nakon 15. studenog.
Kao i svake godine, u Proračun su bili uvršteni svi zahtjevi naših stanovnika koji su se odnosili na poboljšanje komunalne (izgradnja groblja Strmec Stubički) i prometne infrastrukture (izgradnja nerazvrstanih cesta, krpanje udarnih rupa na asfaltu postojećih nerazvrstanih cesta, održavanje bankina), brigu za osnovnoškolce (dogradnja zgrade Osnovne škole Stubičke Toplice, financiranje prijevoza), vrtičku djecu (sufinanciranje boravka djece u Dječjem vrtiću „Zvirek“, sufinanciranje rada Vrtića), kulturne i sportske projekte (uređenje Kulturnog centra, organizacija i pokroviteljstvo kulturnih i sportskih manifestacija), pomaganje rada naših udruga, pomaganje građanima lošijeg imovinskog statusa i socijalnih prilika.
Možemo konstatirati da se izmjena statusa naše Općine sastoji u tome da se svi navedeni projekti neće moći realizirati, odnosno da će biti realizirani u mnogo skromnijem opsegu, što ovisi o otvorenim natječajima fondova Europske unije kojima bi se mogao nadomjestiti gubitak izvornih sredstava.
Moramo napomenuti da je određivanjem visokog indeksa razvijenosti, Općina kažnjena zbog svoje razvijenosti te niti ne može prijavljivati projekte na pojedine natječaje Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije (jer se na njih mogu prijavljivati samo jedinice lokalne samouprave čiji je indeks razvijenosti do 75% prosjeka RH), a s druge strane putem tih natječaja se dodjeljuje potpora za komunalne projekte, kojih upravo Općina ima najviše.
Načelnik Općine ustrajat će na stajalištu prema kojem ne treba povisivati postojeća davanja prema Općini od strane građana (prirez, povisivanje komunalne naknade) jer smatra kako se građanima ne smije pogoršavati ionako loš standard, ali i na stajalištu da Općini treba vratiti sredstva izgubljena donošenjem novih zakona, jer brdsko-planinska područja uživaju poseban status i u drugim zemljama Europske unije, koji je praćen različitim financijskim potporama.
Nažalost, nijedno državno tijelo ili ministarstvo koje bi bilo zaduženo za praćenje problema, koje jedinice lokalne samouprave imaju inače pri realizaciji projekata, ili koje bi sada pratilo novonastalu situaciju u kojoj jedinice lokalne samouprave moraju financirati projekte, a oduzeta su im financijska sredstva, nije kontaktiralo Općinu da utvrdi razvoj situacije.
Stoga osobito zahvaljujemo Predsjednici Republike Hrvatske, gospođi Kolindi Grabar-Kitarović, na ovom pozivu i iskazanom razumijevanju i pohvaljujemo njezinu marljivost i temeljitost. Smatramo kako je ovim pozivom pokazala da njezina briga obuhvaća svih četiri i pol milijuna građana Hrvatske i stoga zaista jest predsjednica svih građana.