20 godina Općine Stubičke Toplice - investicijskim projektima do kvalitetno izgrađene lokalne zajednice
Danas kada obilježavamo 20 godina postojanja naše Općine ukazuje se potreba osvrnuti se na razdoblje iza nas, a koje bilježi dinamiku stvaranja na zahtjevnom putu afirmacije u kvalitetno izgrađenu lokalnu zajednicu.
Iz ustrojstvenog oblika Mjesne zajednice, Općina Stubičke Toplice osnovana je 27. travnja 1993. godine kao jedinica lokalne samouprave.
Stvoriti mjesto ugodno za življenje, osigurati komunalne, gospodarske i društvene uvjete potrebne za dostojanstvenu razinu kulture življenja, upotrebom prirodnih resursa potaknuti gospodarski razvoj i postati prepoznatljiva destinacija, definirana je vizija Općine Stubičke Toplice.
Tada započinje razdoblje kreiranja razvojnih planova i programa, prepoznavanja potreba mještana, suočavanje s nizom otežavajućih okolnosti, te dugotrajni proces ustrajnosti koji je rezultirao nizom uspješno završenih investicijskih projekata.
Budući da u samoupravni djelokrug Općine ulazi prostorno i urbanističko planiranje, donošenjem prostornih planova uređenja, te njihovih izmjena i dopuna, određeni su uvjeti građenja, lokacije većih objekata značajnih za razvoj mjesta odnosno potrebnih za život stanovnika.
Prvi veliki investicijski projekt Općine Stubičke Toplice bila je izgradnja Područne škole 1996. godine, a ista je 2009. godine, inicijativom Općine Stubičke Toplice kao osnivača, promijenila status u Osnovnu školu. Nakon otvorenja Područne škole 1996. godine, novoosnovana Župa svetog Josipa dobiva objekat stare Područne škole koji se uz pomoć župljana, Općine i lokalnih poduzetnika uređuje u Župni dvor. U centru mjesta izgrađena je tržnica koja je u funkciji od 1999. godine, a iste godine u naseljima Strmec Stubički i Pila uređeni su mjesni domovi. Izgradnjom fontane 2004. godine u skladnom parkovnom okruženju mještani su dobili Mjesni trg. Općina Stubičke Toplice bila je 1994. godine nositelj projekta obnove kapelice svete Katarine i njezina perivoja na povijesnom brdu Kapelščaku. Također je u naselju Pila uređena kapelica Srca Isusova. U okruženju Župne crkve svete Katarine izgrađen je u razdoblju od 2004.-2005. godine Park Maksimilijana Vrhovca. U zelenilu ovog perivoja protežu se skladno formirane šetnice, aleja lipa, a u središnjem dijelu postavljena je 2006. godine bista biskupa Maksimilijana Vrhovca, djelo topličkog umjetnika Branka Bengera.
Za sportske aktivnosti izgrađeno je 2008. godine sportsko-rekreacijsko igralište s javnom rasvjetom na lokaciji kod Osnovne škole. U naselju Jarki Općina Stubičke Toplice investirala je u otkup zemljišta i sportsko-rekreacijsko jezero, čija izgradnja je završena 2008. godine. Uz sufinanciranje Ministarstva turizma 2011. godine izgrađena je, u okruženju jezera, ribarska kućica, a slijedila je izgradnja i sanitarnog čvora. U cilju unapređenja ribolovnog turizma, jezero i pripadajući objekti predani su na korištenje aktivnom Ribolovnom društvu Stubaki. Na području općine postavljeno je šest drvenih kućica tradicijskog izgleda u funkciji autobusnog stajališta. Za potrebe najmlađih stanovnika općine u naselju Pihači, centru Stubičkih Toplica, kod Dječjeg vrtića, u naselju Strmec Stubički i naselju Pila, uz prethodni otkup zemljišta, izgrađena su dječja igrališta.
Nadalje financijska sredstva općinskog proračuna usmjerena su u kvalitetno i suvremeno opremanje ureda Turističke zajednice, a u vanjskom dijelu izgrađen je prilaz za invalide koji adekvatno služi i za ulaz u poštu. Radnom tijelu za kulturu i ekologiju i Komunalnom odjelu Općine pripadaju zasluge za detaljni pristup u provedbi projekta hortikulturnog uređenja i zaštite okoliša koji je uvelike promijenio vizualizaciju našeg mjesta u cjelini. Stubičke Toplice prepoznate su na razini kontinentalne Hrvatske te su ponosni dobitnik prestižnog priznanja Zeleni cvijet šest godina u kontinuitetu 2006.-2011.g.
U mjestu su postavljene drvene edukativne i info ploče tradicijskog izgleda, te parkovne klupe na svim adekvatim lokacijama. Prostor tržnice opremljen je drvenim tradicijskim štandovima koji služe za izlaganje kreativnog stvaralaštva prilikom održavanja kulturnih manifestacija. U naselju Pihači i u Parku vozača u Pili, na lokaciji održavanja međunarodnih priredbi, izgrađene su drvene kućice.
Ustrajnim komunalnim intervencijama uspješno su sanirana sva odlagališta otpada (divlje deponije), a Općina Stubičke Toplice prva je u Krapinsko-zagorskoj županiji pokrenula ekološki projekt razvrstavanja otpada što govori u prilog visokom razvoju ekološke svijesti u lokalnoj zajednici.
Veliki investicijski projekt Općine Stubičke Toplice kojim je stvoren kvalitetni sustav predškolskog odgoja izgradnja je i opremanje impresivnog objekta dječjeg vrtića, svečano otvorenog 2010.godine. U realizaciju ovog razvojnog projekta, svojom potporom, uključilo se i Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva. Uz kumstvo Općine Stubičke Toplice i poduzetnika s područja iste (Stolarija Ćuk, Autoprijevoz i usluge Rios, Plin, grijanje, vodovod Oremuš) godinu dana nakon otvorenja Dječji vrtić Zvirek stekao je eko status, a ponosni mališani podigli su Zelenu zastavu. Općina Stubičke Toplice sudjeluje u 50%-tnom sufinanciranju boravka djece u vrtiću, za samohrane roditelje u 70%-tnom iznosu, za djecu ratnih vojnih invalida u 60%-tnom iznosu, a za treće dijete iz obitelji Općina financira boravak u cijelosti. Također sudjeluje s dodatnim financijskim davanjima za potrebe Dječjeg vrtića (sredstva namijenjena za prehranu i grijanje). Proračunskim sredstvima financira se program predškole koji se odvija u Dječjem vrtiću. U cilju unapređenja odgoja i obrazovanja financijska sredstva iz proračuna usmjerena su ka uređenju novih učionica, sanitarnog čvora, knjižnice, te za pedagoški rad Osnovne škole. Uz kumstvo Općine Osnovna škola uspješno obnavlja status eko-škole koji je stekla kao prva Područna škola u Republici Hrvatskoj. Provedbom raznih kulturnih, tradicijskih, ekoloških projekata i ostvarenjem zapaženih rezultata, Dječji vrtić Zvirek i učenici Osnovne škole vrijedni su promotori svog mjesta. Nadalje, iz proračuna Općine redovito se izdvajaju sredstva za stipendiranje učenika i studenata, sufinanciranje prijevoza, darove povodom blagdana, školsku kuhinju socijalno ugrožene djece. Raznim financijskim davanjima lokalna zajednica brine o socijalno ugroženom stanovništvu.
Na inicijativu Društva Naša djeca Stubičke Toplice Općina Stubičke Toplice uključila se u akciju “Gradovi i općine - prijatelji djece”. Uvažavajući sadržajan doprinos lokalne zajednice u cilju kvalitetnog razvoja djece, te timsko projektno djelovanje Općine, Osnovne škole, Dječjeg vrtića, Društva Naša djeca, Turističke zajednice, kao i mnogih udruga, tijela i čimbenika našeg područja, Općina Stubičke Toplice stekla je 20. studenog 2012. godine prestižni status “Općina Stubičke Toplice - prijatelj djece”.
Općina Stubičke Toplice prepoznaje entuzijazam i pozitivno djelovanje u lokalnoj zajednici, te u skladu s mogućnostima proračuna podržava rad udruga. Svojim kulturnim, sportskim, društvenim sadržajima, programima i raznim vještinama u općini Stubičke Toplice aktivno djeluju: Udruga Hrvatska žena, Auto moto klub „Stubaki“, Biciklistički klub „Stubaki“, Udruga umirovljenika, Gljivarsko društvo „Blagva“, Lovačka udruga „Jazavac“, Sportsko ribolovno društvo „Stubaki“, Udruga uzgajivača radnih pasa „Croatia“, Društvo Naša djeca, Malonogometni klub „Stubaki“, Stolnoteniski klub „Stubaki“, Udruga veterana specijalne policije Domovinskog rata „Barun“, Taekwondo klub „Kapelščak“, Planinarsko društvo „Stubaki“. Navedene udruge zaslužne su ne samo za bogat kulturni život mjesta, već članovi udruga postižu vrhunske rezultate i osvajaju prestižna priznanja na međunarodnoj razini. Također je Općina financijska podrška Turističkoj zajednici koja je u kvalitetnoj koordinaciji s udrugama i čimbenicima uspješan nositelj brojnih manifestacija i događanja u mjestu (Gljivarenje u Stubakima, ekološko-edukativna akcija Cvijet u cvijeću, Likovna kolonija, koncerti, izložbe, kulturni program uz Dan općine).
U realizaciji programa izgradnje komunalne infrastrukture u proteklom dvadesetogodišnjem razdoblju na području općine Stubičke Toplice asfaltirano je ili novim asfaltnim slojem presvučeno je više od 90% nerazvrstanih cesta. Fekalna kanalizacija izgrađena je u Brezinoj ulici, Banovšćici, dijelu Zagorske ulice, naselju Pihači, dijelu Strmečke ceste, većem dijelu naselja Strmec Stubički, u Ulici žrtava Seljačke bune, Topličkom naselju, Ulici Ljudevita Gaja, Ulici Petra Preradovića, Ulici Antuna Mihanovića, Mlinarskoj ulici, Ulici Viktora Šipeka, Vinogradskoj ulici, Ulici Augusta Šenoe. Područje općine Stubičke Toplice u cijelosti je plinoficirano i pokriveno vodovodnom mrežom.
Zahtjevan investicijski projekt ekološkog značaja bio je izgradnja kolektora fekalne kanalizacije Pila - Strmec Stubički - Stubičke Toplice u prvoj i drugoj fazi, ukupne dužine 2.736,00 metara. Izgradnja je započela 2010. godine na lokaciji spoja na glavni kolektor odvodnje otpadnih voda Gornja Stubica - Zabok (iza tržnice), a druga faza završena je na lokaciji iza mjesnog doma Strmec Stubički. Izvedenim radovima ugrađene su PEHD cijevi promjera 630 mm, te su na iste priključene sve postojeće kanalizacije tog područja i otvorena je mogućnost priključenja budućih sabirnih kolektora kako bi se spriječilo ispuštanje otpadnih voda u prirodni vodotok potoka Vidak i drugih vodotoka. Ovaj projekt, kojeg je sufinanciralo Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva sa 49,74% sredstva uspješno je završen 2011.godine.
Sanirana su klizišta u Ulici Zagorskih brigada i naselju Strmec Stubički. Izgrađen je nogostup koji se, glavnom cestom, proteže cijelom dužinom općine, od Ulice Viktora Šipeka do naselja Pila, ukupne dužine 7.280,00 m, uz otkup zemljišta u određenom dijelu. Mrežom javne rasvjete pokriveno je 87% područja općine s tendencijom ugradnje štednih (ekoloških) rasvjetnih tijela koja omogućuju smanjenje potrošnje električne energije na javnoj rasvjeti. Izgradnjom produžetka Mlinarske ulice omogućeno je povezivanje s naseljem Potočki. Također je investirano u izgradnju četiri nove trafostanice: dvije u Strmcu Stubičkom, u Obrtničkoj ulici i naselju Jarki. Proširena je vodovodna mreža lokalnog vodovoda Sljeme-Pila-Strmec Stubički uz kontinuiranu zamjenu dotrajalih cijevi u Strmcu Stubičkom i Pili. Ugrađeni su vodomjeri i postavljen je 31 novi hidrant. U cilju poboljšanja vizualizacije centra mjesta 2012. godine izvršeni je projekt rekonstrukcije i obnove pločnika na dionici od centra Stubičkih Toplica (kod mosta na potoku Vidak) do župnog dvora, u dužini od 850 m. Ovim projektom realizirani su radovi podizanja pločnika u odnosu na visinu ceste, postavljeni su novi rubnjaci, pločnik je presvučen novim asfaltom, a u samom centru Stubičkih Toplica postavljene su betonske kocke. U naselju Jarki na potoku Lampuš izgrađen je novi most sa proširenjem puta. Uz financijski doprinos Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije izgrađen je most preko potoka Vidak u naselju Pila čime je unaprijeđena opremljenost prostora cestovnom infrastrukturom i otklonjeni teški uvjeti prometovanja. Prema potrebama mještana i sukladno programu održavanja komunalne infrastrukture u kontinuitetu su pošljunčavani svi makadamski putevi uz redovito čišćenje kanala oborinske odvodnje na cijelom području općine.
Za potrebe DVD-a Strmec Stubički i DVD-a Pila u cijelosti su opremljena dva nova interventna vozila, a u cilju unapređenja društva iz proračuna Općine dugoročno su izdvajana sredstva za nabavu nove cisterne čija isporuka se očekuje krajem svibnja. Za poboljšanje učinkovitosti Komunalnog odjela isti je opremljen traktorskom kosilicom, suvremenom motornom kosilicom „Rider“, a dotrajali traktor zamijenjen je novim traktorom s prikolicom, ralicom i posipačem. Također je Komunalni odjel, darovanjem tvrtke Eko Flor plus, opremljen čistilicom. Za potrebe komunalnih intervencija i službenih poslova kupljeno je novo terensko vozilo koje je zamijenilo dotrajalu Ladu Nivu.
Općina Stubičke Toplice uspješno je ishodila status brdsko-planinskog područja, koji je mještanima, poduzetnicima i Općini omogućio određene financijske pogodnosti.
U cilju unapređenja privrednika našeg mjesta, u suradnji sa KZŽ-om, realizirano je poticanje programa kreditiranja obrtnika i poduzetnika.
Donošenjem Detaljnog plana uređenja Zona zdravstvenog turizma, Općina Stubičke Toplice stvorila je preduvjete za snažno jačanje gospodarstva upotrebom prirodnih resursa odnosno turistički prosperitet šire regije. Dosadašnja ulaganja u detaljno razrađenu projektnu dokumentaciju, dodatni otkup zemljišta, sadržajnu i zahtjevnu administrativnu pripremu, govore o ozbiljnom pristupu projektu od strane investitora. Nadamo se da će daljnji nastavak ulaganja investitora u uskoj koordinaciji sa lokalnom zajednicom rezultirati kvalitetnom izgradnjom hotelskog-wellness kompleksa i termalne rivijere te da će se Stubaki afirmirati u europski orijentiranu turističku destinaciju koja otvara mogućnost zaposlenja raznih struka.
Donošenjem Detaljnog plana uređenja Polivalentni kolodvor Stubaki od strane Općine Stubičke Toplice formalno su stvoreni preduvjeti potencijalnom investitoru za izgradnju autobusnog kolodvora u tzv. poduzetničkoj zoni Stubaki koja se nalazi u sjeverozapadnom dijelu naselja Stubičke Toplice. Vezano uz iskaz interesa investitora, Trgostila d.d., u navedenoj zoni predviđa se i izgradnja trgovačkog centra. Po ishođenju potrebne dokumentacije Općina Stubičke Toplice pristupit će izgradnji pristupne ceste s pripadajućom komunalnom infrastrukturom.
Općinsko vijeće Općine Stubičke Toplice donijelo je na 44. sjednici, održanoj 28. ožujka 2013. godine Detaljni plan uređenja groblja - Strmec Stubički, a u cilju realizacije navedenog projekta započeo je postupak otkupa zemljiša.
Sukladno visokim kriterijima zdravstvenog turizma i kvalitetnim ulaganjima vlastitih sredstava uspješno se obnavlja i razvija Specijalna bolnica Stubičke Toplice što je izrazito važno za lokalnu i regionalnu zajednicu.
Proteklo dvadesetogodišnje razdoblje Općine Stubičke Toplice obilježio je investicijski ciklus koji je unaprijedio mnoga područja života u našem mjestu. Usprkos teškom recesijskom razdoblju, tijekom godina Stubičke Toplice postigle su visoku razinu opremljenosti komunalnom infrastrukturom, razvile različite oblike društvenih čimbenika i društvenih interakcija, promijenile svoj vizualni indentitet, te postale vrlo privlačno mjesto za život i boravak. U prilog tome govori i činjenica da su Stubičke Toplice jedna od rijetkih općina koja bilježi porast stanovništva prema izvršenom popisu 2011.g., a sukladno Odluci Vlade RH od 2010.g. o razvrstavanju jedinica lokalne i područne samouprave prema stupnju razvijenosti Općina Stubičke Toplice stekla je vrlo visoku poziciju.
Uvažavanje čovjeka i njegovih potreba u lokalnoj zajednici, razvijanje komunikacije s mještanima, konstruktivan rad vijećnika Općinskog vijeća i članova (nekadašnjeg) Poglavarstva, kvalitetan tim čimbenika; Jedinstvenog upravnog odjela, radnih tijela, mjesnih odbora, Osnovne škole, Dječjeg vrtića Zvirek, udruga, Župe sv.Josipa, Turističke zajednice, doprinjeli su uspješnoj realizaciji svih razvojnih projekata, te im pripadaju zasluge za kreiranje skladnog životnog okruženja.
Predvođena ovom podrškom i strategijom razvoja Općina Stubičke Toplice usmjerena je u budućnost i okreće se novim misijama koje će donijeti daljnja unapređenja našeg mjesta.